<< powrót do listy wpisów

Co to jest video marketing?

Dodano: 22 mar 2021 Autor: Angelika Wieczorek Co to jest video marketing?

Video marketing uznawany jest za jedno z najbardziej efektywnych narzędzi w strategii marketingowej. Nieodzownym elementem tego narzędzia jest „content”, czyli treść – komunikaty, które najbardziej angażują odbiorców. Ale co to oznacza w praktyce?

Według raportu HubSpot 70% firm inwestuje w content marketing, który może dotyczyć również wizualnych strategii marketingowych. Jednocześnie badania wskazują, że podstawową formą mediów, które używane są w content marketingu stanowi wideo. Oznacza to, że obecnie w komunikacji z odbiorcami chcąc efektywnie przyciągnąć ich uwagę i zachęcić do poznania naszych produktów i usług wykorzystywane są różne formy wideo marketingu.  Na co dzień jesteśmy ‘atakowani’ komunikatami z różnych kanałów  – trudno jest wybrać ten najbardziej odpowiedni. Jeśli chcemy skutecznie dotrzeć do naszych odbiorców, musimy pamiętać o tworzeniu wartościowych dla odbiorców treści, czyli takich, które są przystępne, zrozumiałe, ciekawe i przede wszystkim oryginalne.

Wideo marketing to również dobre narzędzie wykorzystywane na wielu kanałach w celu zwiększenia sprzedaży czy budowania wizerunku i świadomości marki. To także skuteczny sposób na budowanie więzi i przede wszystkim zaufania odbiorcy do naszej firmy. Pozwala odpowiednio reagować na potrzeby naszych odbiorców i jednocześnie monitorować odbiór tych komunikatów. Treści w postaci filmów działają na emocje i wyobraźnie, tym samym umożliwiając wywołanie oczekiwanych reakcji, czy postrzegania marki czy produktu u odbiorców.

Treści filmowe pozwalają skutecznie przyciągnąć uwagę odbiorców – zwłaszcza gdy przedstawiają opowieść. Nie bez przyczyny podkreśla się, jak ważnym elementem w wideo marketingu jest storytelling. Pozwala on na budowanie więzi z naszymi odbiorcami, ale również relacje z marką, usługą czy produktem. Stworzenie dobrej opowieści może wpłynąć pozytywnie na postrzeganie danej marki czy usług przez odbiorcę tworząc poczucie lojalności i przywiązania odbiorcy. Należy pamiętać o tym jak ważne jest tworzenie treści spójnych na różnych kanałach komunikacji marketingowych. Istotne, aby komunikaty w oryginalny sposób zainteresowały odbiorcę, wzbudziły pożądane emocje i skłoniły do tego, aby chciał ponownie poświęcić swój czas na obejrzenie kolejnych treści. Dobrze i profesjonalnie przygotowane materiały wideo zwiększają zaufanie odbiorców i budują relację.

W ramach wideo marketingu można realizować wiele rodzajów treści. Wśród nich możemy wyróżnić:

 • Filmy promocyjne;
 • Filmy produktowe;
 • Filmy korporacyjne;
 • Filmy biznesowe;
 • Relacje z wydarzeń;
 • Poradniki;
 • Webinary;
 • Wywiady;
 • Transmisje na żywo.

Warto pamiętać, że rodzaje treści w wideo marketingu stosowane są w zależności od postawionych celów. Istotne jest, aby przede wszystkim zastanowić się nad tym, co w danym komunikacie chcielibyśmy przekazać oraz jaka forma w najlepszy sposób trafiałaby do naszych odbiorców.

Stosowanie treści filmowych w strategii komunikacji marketingowej może zapewnić wiele korzyści. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych wniosków z raportu Wyzowl dotyczących video marketingu na rok 2021:

 • 78 % specjalistów z obszaru wideo marketingu stwierdziło, że formaty wideo bezpośrednio wpłynęły na wzrost sprzedaży
 • 87 % specjalistów wideo marketingu uznało, że formaty wideo powodują dobry zwrot poczynionych inwestycji
 • 84 % specjalistów wideo marketingu przyznało, że formaty wideo pomogły im w pozyskiwaniu kontaktów do potencjalnych klientów
 • 91 % specjalistów marketingu związanych z webinarami stwierdziło, że odnieśli sukces w tym obszarze wideo marketingu

Przedstawione dane pokazują, jak istotną rolę w strategiach marketingowych stanowią formaty wideo. Mogą być one wykorzystywane w celach promocyjnych, informacyjnych czy edukacyjnych. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem swojej działalności z zakresu wideo marketingu i szukasz profesjonalnej bazy technicznej, zapraszamy do zapoznania się naszymi usługami. Mamy pomysł na realizację filmów lub realizujemy już istniejące wizje, opracowujemy całą koncepcję, a także piszemy scenariusze do produkcji filmowych.

<< powrót do listy wpisów